Page name

 Güncel Haberler

Güncel Haberler

7. Geleneksel Sivas Günleri Sona Erdi

Başkanımız İsmail Erdem’in yaptığı Sivas Platformu ve İstanbul Sivas Konfederasyonu tarafından bu yıl 7.´si düzenlenen Sivas Günleri, İstanbul Yenikapı´da yapıldı. En büyük ve en kapsamlı hemşehri organizasyonu olma unvanına sahip “Geleneksel Sivas Günleri” açılışı; iş, sanat, spor ve siyaset camiasından birçok ismi bir araya getirdi.

14 - 16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen programa Başkanımız İsmail Erdem´in yanı sıra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Ekrem Erdem, Osman Boyraz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, Sivaslılar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Muhsin Kaya ve çok sayıda bürokrat, iş, sanat ve spor camiasından birçok seçkin isim katıldı. Ayrıca Sivas Günleri organizasyonuna Sivas´a bağlı tüm ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, dernek ve vakıf başkanları da katıldı.
Sivas Platformu tarafından 7.´si düzenlenen "Geleneksel Sivas Günleri”nde, Sivas Merkez Kültürel Etkinlikleri başta olmak üzere, Sivas´ın 16 ilçesi ayrı ayrı kültürel etkinliklerini sergiledi. 
Yenikapı Etkinlik Alanı'nda gerçekleştirilen "7. Geleneksel Sivas Günleri"ne katılan Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ın ilçeleriyle İstanbul’da olduğunu, kentin dört bir tarafından insanların burada bulunduğunu söyledi.
"Biz farklı renkleriyle güzeliz. Yenikapı ruhu burada doğdu ama bilin ki Yenikapı ruhu burada doğmadan önce Sivas’ta o ruhun çok daha sağlamı, yıllarca bir arada yaşanarak gösteriliyor." diyen Yılmaz, insanın yaşadığı yere benzediğini aktardı.
Bakan Yılmaz, "Suyuna benzer, havasına benzer, suyundaki balığına benzer. Biz Sivaslılar birbirimize benzeriz. Aramızdaki farklılıklar sıfır, sıfır, sıfır nokta bir kadar bile değildir. Dolayısıyla biz birbirimizin tıpa tıp aynısıyız." ifadelerini kullandı.
Sivas'ın şairlerine değinen Yılmaz, kentin, bu çağın en büyük ozanı Aşık Veysel’in memleketi olduğunu hatırlattı.
Başkanımız İsmail Erdem, Sivaslı olarak hemşerilerimizle beraber olmanın mutluluğunu ve heyecanını üç gün boyunca yaşadım. Dayanışmanız ve yardımlaşmamız daim olsun” şekline konuştu. Erdem, Sivas Günleri’ne yalnız Sivaslılar değil, tüm Sivas dostlarının da katıldığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek: “Dostluk devam etsin, kardeşlik güçlensin” şeklinde konuştu. Erdem etkinliğe emeği geçen tüm kurum kuruluşlara ve ziyaretçilere teşekkür ederek “ Birçok medeniyete başkentlik yapmış, yüzyıllarca medeniyetin beşiği olmuş Sivas'ımızın kültürünü yaşatmak tüm Sivaslıların  görevi olmalı” dedi.
Başkan Erdem ayrıca organizasyon boyunca emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ederek “Tarihin kaydedildiği günden bu yana damla damla biriken kültür" Sivas'ın tanıtım günlerine katılan, emeği geçen, katkı sunan herkese önümüzdeki yılda tekrar Sivas Günlerinde görüşmek dileğiyle teşekkür ederim” dedi.