Page name

 Güncel Haberler

Güncel Haberler

6.Geleneksel Sivas Günleri sona erdi.

Sivaslılar ve Sivas dostlarının 6-8 Kasım tarihleri arasında Maltepe’de buluştuğu 6.Geleneksel  Sivas Günleri sona erdi.

 

Başkanımız İsmail Erdem’in yaptığı Sivas Platformu ve İstanbul Sivas Konfederasyonu  tarafından Maltepe’de  düzenlenen  '6. Geleneksel Sivas Günleri'  8 Kasım  Pazar akşamı sona erdi. Sazıyla, sözüyle, sanatıyla Sivas’ın değerlerinin yaşatıldığı etkinlik bir bayram niteliğinde geçti. Açılış gününde çok sayıda protokol ve binlerce vatandaşın yoğun ilgisi ile karşılaşan etkinlik, üç gün boyunca devam etti. 

 

Her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilen ve bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Sivas Günleri 2015’in açılış töreni 6 Kasım Cuma günü Maltepe Sahili’nde gerçekleştirildi. Sivas’ın tüm ilçelerinin stant tanıtımının gerçekleştirildiği organizasyona, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Sivas Valisi Alim Barut, AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve çok sayıda davetli katıldı. 

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz yaptığı konuşmada, Organizasyonun kültürel açıdan önemine dikkat çekerek, “Bizi diğerlerinden farklı kılan, bizi diğerlerinden ayırt eden üstün kılmayan ancak zengin kılan şey bizim kültürümüzdür. İşte o kültürü yaşatabilmek için mutlaka kültürün arzı olması lazım ama arz da talebe bağlıdır. Çünkü marifet iltifata tabidir derler, dolayısı ile sunulan şeyin talep edilmesi lazım. Görüyorum ki bugün Sivas’ın bütün renkleri arz edilmiş durumda. Ama aynı arz Sivaslı hemşerilerim tarafından da talep edilmiş durumda” şeklinde konuştu. 

 

Sivas Platformu ve İstanbul Sivaslılar Konfederasyonu Başkanı İsmail Erdem, “Sivaslı olarak hemşerilerimizle beraber olmanın mutluluğunu ve heyecanını üç gün boyunca yaşadım. Dayanışmanız ve yardımlaşmamız daim olsun” şekline konuştu. Erdem, Sivas Günleri’ne yalnız Sivaslılar değil, tüm Sivas dostlarının da katıldığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek: “Dostluk devam etsin, kardeşlik güçlensin” şeklinde konuştu. Erdem etkinliğe emeği geçen tüm kurum kuruluşlara ve ziyaretçilere teşekkür ederek “ Birçok medeniyete başkentlik yapmış, yüzyıllarca medeniyetin beşiği olmuş Sivas'ımızın kültürünü yaşatmak tüm Sivaslıların  görevi olmalı” dedi. 

 

Başkan Erdem ayrıca organizasyon boyunca emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ederek “Tarihin kaydedildiği günden bu yana damla damla biriken kültür" Sivas'ın tanıtım günlerine katılan, emeği geçen, katkı sunan herkese önümüzdeki yılda tekrar Sivas Günlerinde görüşmek dileğiyle teşekkür ederim” dedi. 

Düşünce ve fikir platformlarının yanı sıra Sivas Günleri, Sivas’a ait folklorik değerlerin de kutlandığı adeta bir bayram niteliğinde geçti. Türk Halk Müziği sanatçısı Enver Meralli, verdiği konserin yanı sıra halk oyunları ekipleri de etkinliğe renk kattı. Çeşitli Resim ve Fotoğraf Sergileri’nin açıldığı Sivas Günleri görsel bir şölene dönüştü.