Page name

 Güncel Haberler

Güncel Haberler

5. Geleneksel Sivas Günleri” sona erdi

Sivaslılar ve Sivas dostları, 29-31 Ağustos’ta Feshane’de buluştu. Sivas Günleri’nde, sazıyla sözüyle ve yöresel tatlarıyla tam bir bayram buluşması gerçekleşti.Sivas Platformu organizasyonu olarak Feshane’de düzenlenen program '5. Geleneksel Sivas Günleri' 31 Ağustos  Pazar akşamı sona erdi. Sazıyla, sözüyle, sanatıyla Sivas’ın değerlerinin yaşatıldığı etkinlik bir bayram niteliğinde geçti. Açılış gününde çok sayıda protokol ve binlerce vatandaşın yoğun ilgisi ile karşılaşan etkinlik, üç gün boyunca devam etti.

Programın kapanış gününde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem etkinliğe katıldı.  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, STK’ların önemine dikkat çekerek, tüm Türkiye’de bilhassa büyük şehirlerde hemşeri derneklerinin çok güzel çalışmalar yürüttüğü belirtti. Yılmaz. “Buram buram tarih kokan bir Anadolu Kenti olan Sivas bizim en büyük sevdamız olmalı. İlçemiz, beldemiz, köyümüz ne olursa olsun, madımağın kokusu burnumuzda olmalı, her karış toprağına olan sevgimiz yüreğimizde yeşermeli, yaşadığımız mega kentler bizim Sivas'ımıza olan sevgimizi yok etmemeli” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ise yaptığı konuşmada,  birlik beraberlik ve dayanışmanın en güzel örneğinin sergilendiği etkinlikte olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ekrem Erdem,  bu birlik ve beraberliğin aslından tüm ülke insanında var olduğunu belirterek, birlik ve beraberliğimize gölge düşürmek isteyenlere fırsat verilmememsi gerektiğini belirtti. Programda konuşma yapan tüm protokol, organizasyonun amacına uygun çalışmalarını geliştirerek devam etmesi temennisinde bulunarak, bu güzel dayanışmanın ülke insanına örnek teşkil edecek nitelikte olduğunu belirtti.

Sivas Platformu Başkanı Belediye Başkanımız İsmail Erdem, Sivaslı olarak hemşerilerimizle beraber olmanın mutluluğunu ve heyecanını üç gün boyunca yaşadım. Dayanışmanız ve yardımlaşmamız daim olsun” şekline konuştu. Erdem, Sivas Günleri’ne yalnız Sivaslılar değil, tüm Sivas dostlarının da katıldığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek: “Dostluk devam etsin, kardeşlik güçlensin” şeklinde konuştu. Erdem etkinliğe emeği geçen tüm kurum kuruluşlara ve ziyaretçilere teşekkür ederek “ Birçok medeniyete başkentlik yapmış, yüzyıllarca medeniyetin beşiği olmuş Sivas'ımızın kültürünü yaşatmak tüm Sivaslıların  görevi olmalı” dedi.

Başkan Erdem ayrıca organizasyon boyunca emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür ederek “Tarihin kaydedildiği günden bu yana damla damla biriken kültür" Sivas'ın tanıtım günlerine katılan, emeği geçen, katkı sunan herkese önümüzdeki yılda tekrar Sivas Günlerinde görüşmek dileğiyle teşekkür ederim” dedi.

Düşünce ve fikir platformlarının yanı sıra Sivas Günleri, Sivas’a ait folklorik değerlerin de kutlandığı adeta bir bayram niteliğinde geçti. Türk Müziğinin sevilen sanatçısı Orhan Ölmez, verdiği konserin yanı sıra halk oyunları ekipleri de etkinliğe renk kattı. Çeşitli Resim ve Fotoğraf Sergileri’nin açıldığı Feshane Sivas Günleri görsel bir şölene dönüştü.