Page name

 Köşe Yazarları

Köşe Yazarları

İsmail KARABİBER

 

01.11.2011

Değerli Dostlar,

Uzun yıllardır İstanbul’da bulunan Sivaslılar dernekleşerek bu büyük kentin içinde kaybolmamak, kültürlerini yaşatmak için sürekli birlikte oluyorlar.  Gelinen noktaya bakarak, bütün bu derneklerimizin enerji ve birikiminden istifade edebilmek için Sivas Platformu’nu oluşturduk

Süreç içinde o kadar güzel ne ahenkli bir birliktelik ortaya çıktı ki, bu kararın ne kadar doğru olduğu anlaşıldı. Şimdi Sivas ortak paydasında tüm hemşehrilerimizle Sivas için daha fazla neler yapacağımızı konuşuyoruz. Çünkü Sivas gibi köklü bir tarihe sahip bir ilin, ekonomisinin de büyük olması gerekir. Başta Valimiz, Belediye Başkanımız ve diğer bürokratlarımızla, iş adamlarımız ve tüm gönül dostu hemşehrilerimizle birlikte Sivas’ımızı daha iyi yerlere taşımanın gayreti içindeyiz.

Globalleşen dünyada bir bir yok olan yerel kültürleri gördükçe açıkçası tehlike çanlarının çaldığını fark ediyoruz. Bu krizi fırsata çevirmenin yolu bilgi ve iletişim çağının imkânlarından istifade ederek Sivas’ı tanıtmak ve yazılı ve sözlü kültürünü yaşatmakla mümkündür.  Çok zengin bir deyim hazinesi, şiiri, manisi, tekerlemesi, halayı bulunan bu şehrin kıymetini bilip önce Türkiye’de hak ettiği yere daha sonra da dünyada hak ettiği yere getirmek için tüm hemşehrilerimizi daha fazla çalışmaya davet ediyorum.

Çok anlamlı bir organizasyon olan Sivas Günleri’nin de İstanbul’da Sivas’ı bir daha gündeme taşımak için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum.  Öncelikle Sivas’ın turizmini kalkındıracak sürecin bir parçasıdır.  Hemen şunu belirtmeliyiz ki, Sivas’ı Sivaslılar gezecek ki, başka insanlara yol açılsın. Daha Balıklı Çermiği, Divriği Ulu Camii’ni Kangal Köpekleri’ni görmeyen, Eğri Çimen Yaylası’na çıkmayan hemşehrilerimiz var. Sivas türkülerini doğal ortamında dinlemeyenler var. Daha hangi bir kültürel değerimizi saymalı ki; Etli Ekmeği’ni mi, köftesini mi, dönerini mi, madımağını mı, bıçağını mı, kemik tarağını mı, ahşap işçiliğini mi? İşte tüm bunları burada anlatıyoruz, sergiliyoruz. Gelecek yılda yapılacak bu organizasyonumuzun Sivaslı hemşerilerimiz için, Sivas’ın geleceği için büyük katkı sağlayacağı inancındayım.

Birlik, kardeşlik, dayanışma ve karşılıklı anlayış açılarından eşsiz bir model oluşturan Sivas ve Sivaslı olmak, Feshane’de düzenlenen etkinlik bu kapsamında düzenlendi. Birlikte yaşama kültürünün bu eşsiz örneği sadece hemşerilerimize değil,  tüm İstanbul ve Türkiye’nin ilgisine sunuldu.

30 Eylül – 2 Ekim 2011 tarihleri arasında düzenlenen Sivas Günleri’nde başta Sivas Merkez Kültürel Etkinlikleri olmak üzere, Sivas’ın 16 ilçesi ayrı ayrı kültürel etkinliklerini sergiledi... Birbirinden zengin kültürel etkinlikler ve yöresel lezzetler tüm ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Sivas Günleri’ne destek veren Başta Sivaslı Bakanlar, Milletvekilleri ve Belediye Başkanları’nın yanı sıra katılan tüm ilçelerimize, dernek yöneticilerimize, bizleri yalnız bırakmayan hemşerilerimize, tüm katılımcılara  teşekkür ediyor, bu organizasyonun Sivas için güzellikler getirmesini temenni ediyorum.