Page name

 Köşe Yazarları

Köşe Yazarları

İsmail KARABİBER

Sivas Platformu

SİVAS birçok devlete başkentlik yapmış, Anadolu coğrafyasının tam orta noktasında, ulaşım ağı kavşağında, Anadolu medeniyetlerinin açık hava müzesi olan, bir Sultan şehridir.

SİVAS Genç Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşuna da 10 gün başkentlik yapmıştır.

SİVAS nüfusunun demografik yapısını inceleyecek olursak, TÜRKİYE ’nin mozaik yapısını görürüz. Yani Türk’ü, kürdü, Çerkez’i, Türkmen’i, Ermeni’si, Sünni’si, Alevi’si, Hıristiyan’ı vs. etnik ve dinsel bir yapıya sahiptir.

12 Eylül öncesi ve sonrası ülkemizin dahi imajını lekeleyen talihsiz olayların taşeronları Sivas’ı boşuna seçmemişlerdir.

Onun içindir ki Sivas çok önemlidir. Sivas Türkiye’mizin çimentosudur. Sivas’ta milli birlik ve beraberlik sağlanmadan Türkiye’de sağlanamaz. Bu düşünceden hareketle, 2004 yılında Sivas ve ilçeleri adına kurulu 51 adet dernek ve federasyonların yanında İstanbul’da yine iki vakfımızın hukuki olarak topyekün bir çatı altına toplanma imkansızlığı gerçeğini dernekler kanunu 94.maddesi yönetmeliğin 96.maddesine göre gönüllük esasına göre bir birliktelik oluşturarak aştık ve Sivas Platformunu kurduk. Sadece STK.’ları da değil atanmışlar dediğimiz Bürokratlarımızı, seçilmişler dediğimiz Siyasilerimizi, iş adamlarımızı, fikir ve sanat insanlarımızı da bu şemsiye altında toplayarak 250 kişilik bir gönüllü ordusu meydana getirdik.

Sivas platformunda hiç kimsenin etnik ve dinsel yapısına bakılmaz. Siyasi tefrik asla yapılamaz. Sivas platformuna her bakan Sivaslı aynada görür gibi kendini görür. Herkesin burada kendisini ifade etme imkanı vardır. Sivas platformunda ben yok sadece biz vardır. Onun içindir ki 7 adet kitap basım ve yayımı, 2 adet tüm ülkemize ses getiren sempozyum Maltepe Stadında 4 Eylül şöleni ve Feshane’de 12-14 Kasım 2010 Sivas Günleri gibi büyük projelere imza attık. Sivas Platformu şuan Türkiye’de bir model.Diğer şehirlerimiz tarafından da dikkatle izlenip örnek alınmaktadır.

Amacımız Sultan şehrimizi aynı zamanda marka şehir haline getirmektir.