Page name

 Köşe Yazarları

Köşe Yazarları

Mehmet GENÇ


Tarihin kaydedildiği günden beri damla damla biriken kültür, sultan şehri Sivas. Adına türküler yakılmış en az ismi kadar dağlarının, nehirlerinin, ovalarının da namı vardır. Anadolu sazının tellerinde, Anadolu ozanının dilinde.

Bir haykırıştır, bir özlemdir, bazen bir sitemdir, ille de gurbettir Sivas. Memleketimizin dağlarına bahar geldiğini Sultan şehirden öğrenmişiz. Altı ay yağan karın suları nehirleri doldurduğunda, çayırlarından kuzuları, atları otladığında hayata dair her şey yeniden canlandığında, memlekete bahar gelmiş demektir. Anadolu baharın geldiğini sultan şehrin nehirlerinden, dağlarından, kuzuların meleyişinden, atların kişneyişinden tanır.

İsli lambalarından şehrin karanlık dehlizlerine kendini teslim etmiş bekar odalarının mükedder meskunları ilk haberini vermişler şehri İstanbul’un.
Sonra “Ya ben İstanbul’u alırım, ya da İstanbul beni” demiş mükedder hemşehrim gurbette sılada. Ve İstanbul biz, biz İstanbul olmuşuz.

Getirmişiz düğünümüzü, derneğimizi, ille de halayımızı. Davul sesi gün gelmiş piyanoya meydan okumuş. Şehrin dehlizlerinden çıkmışız, meydanlar, bulvarlar bizim olmuş. Vakıflarımız, derneklerimiz olmuş, sıla geceleri yapmış, türküler söylemişiz. Gün gelmiş birliğe beraberliğe muhtaç olmuş tüm seslerimizi bir ses yapmışız. Damla damla bir göl olmuşuz. Adımız Platform olmuş. Birlikte yaşadık, birlikte yaşayacağız demişiz, bu kutlu vatanda, bu kutlu bayrak altında.